
V 16. a 17. století bylo Fojtství sídlem valašských vojvodů hukvaldského panství, kteří měli na starosti správu salaší s ovcemi na zadních horách. Nově rekonstruovaný areál nyní nabízí několik samostatných trvalých expozic s možností průvodcovské služby. V objektu se rovněž nachází místní informační centrum s možností nákupů informačních materiálů a dárkových předmětů. V objektu se nacházejí schody
Adresa: Kozlovice č.p.1, 739 47
Vybudování expozice bylo inspirováno skutečností, že právě v těchto místech byla v roce 1785 otevřena tzv. triviální škola s výukou základních vyučovacích předmětů: psaní, počítání a náboženství. Návštěvník zde nalezne živou expozici školního kabinetu, osobního pokojíku kantora a především třídy obecné školy, mapující prostředí z přelomu 19. a 20. století. Třída má svého kantora, s kterým si Vaše děti mohou zkusit psát na břidlicové tabulky nebo přečíst Komenského Desatero. Ve třídě jsou umístěny tradiční dřevěné lavice, pozoruhodné soubory Amerlingových didaktických obrazů, harmonium i obraz monarchy.
V této expozici jsou umístěny různé dobové tisky z oblasti školství od propouštěcích vysvědčení ze školy obecné až po soubor literárních děl J. A. Komenského či svazek mluvnice s náčrty Mikoláše Alše a další tiskopisy…
Tato expozice nabízí pohled do života místních obyvatel, který byl bezesporu ovlivněn valašskými tradicemi i lašským nářečím. Pravý trakt budovy vede do stáje s rozličnými hospodářskými náčiními, bez kterých by se dřívější život v Kozlovicích neobešel. Na konci chodby je vstup do obecní šatlavy s voskovou figurinou vězně. V mezipatře pak návštěvníka čeká drobná expozice dokumentující historii Kozlovic společně s malou výstavou dřevěné lidové sakrální plastiky. Neodmyslitenou součástí historie Kozlovic se stal světoznámý hudební skladatel Leoš Janáček, právě on se zasloužil o vystoupení kozlovických Valachů na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze roku 1895. Součástí expozice jsou i dobové fotografie Valachů účinkujících na národopisné výstavě či původní zdobené prvky valašských krojů a dokonce i osobní dopis Leoše Janáčka. Expozice nezapomíná ani na úřad valašských vojvodů, vrchních správců salaší, kteří pobývali a úřadovali i v areálu Fojtství.
V krásných půdních prostorách budovy Fojtství je instalována působivá expozice sakrálního umění se sbírkou historických plastik světců, domácích oltářů, souborů náboženských knih a obrazů, děkovných maleb a dalších artefaktů. Součástí expozice jsou i originály olejomaleb Křížové cesty v areálu Na Mlýně.
Kozlovický pivovar najdete v původních hospodářských budovách starého fojtství, jehož hlavní budova má ve svém štítě letopočet 1822. Mezi malými pivovary má své zvláštní postavení, kouzlo a specifikum. K základním rysům interiéru patří zachování původních cihlových klenutí stropů společně s prvky kamene a dřeva. K výrobě využívá otevřené kvasné kádě z nerezu a prostorové chlazení, což umožňuje kvalitnější kontrolu kvašení i zrání piva. Záleží na vás, čím svou specialitu zapijete. Místní kvasnicové nefiltrované ležáky plzeňského typu – tj. světlý Valašský vojvoda a tmavý Kozlovický fojt – si Vaši pozornost rozhodně zaslouží.
Adresa: Valašský pivovar v Kozlovicích ,Kozlovice č.p.1, 739 47