
Opakovaně zveřejněná informace:
Směsný odpad (popelnice) se bude vyvážet jednou za 14 dní. Důvod? Úspora. Kdo poctivě třídí, tomu jedna popelnice vystačí určitě na 3 týdny. Jako jedna z mála obcí stále vyvážíme odpad každý týden. Je to neekonomické a nabádá to ke špatnému třídění.
Třídění odpadu není jen otázkou ekologie, ale i financí. Nová legislativa zpřísňuje pravidla pro nakládání se směsným a objemným odpadem, a pokud se nezlepšíme, obec zaplatí vysoké poplatky, které mohou dosáhnout statisíců korun ročně. Pojďme společně snížit množství odpadu a ušetřit!
Jak si vedeme?
V loňském roce (2024) naše obec vyprodukovala celkem 1 149 tun komunálního odpadu. Z toho:
540 tun tvořil směsný komunální odpad (obsah černých popelnic, který končí na skládce nebo ve spalovně).
108 tun byl objemný odpad (např. starý nábytek a velké předměty).
477 tun představoval vytříděný odpad – tedy papír, plast, sklo, kovy a další separované složky včetně nebezpečného odpadu.
25 tun připadalo na elektroodpad zpětně odebraný k recyklaci (staré spotřebiče, baterie apod.).
Netřídíme tedy ani polovinu odpadu.
Za loňský rok jsme v odpadovém hospodářství ve ztrátě cca 1.600.000 Kč !
Hlavní problémy, které je ještě třeba zlepšit:
Velké množství směsného odpadu
Více než polovina odpadu z domácností končí ve směsném komunálním odpadu. To naznačuje, že v popelnicích často končí i věci, které by šlo vytřídit – ať už papír, plastové obaly, sklo, kovové předměty, bioodpad nebo další složky. Každá lahev, petka, noviny či plechovka vhozená do černé popelnice je promarněná příležitost recyklovat.
Objemný odpad a nepotřebné věci
Každý rok vyhazujeme desítky tun objemného odpadu (např. starý nábytek, matrace, koberce). Často by tyto předměty šlo ještě využít, opravit, darovat nebo rozebrat na recyklovatelné materiály. Pokud skončí celý gauč nebo skříň na skládce, zabírá místo a zatěžuje životní prostředí. Je lepší zkusit najít těmto věcem nový domov nebo je správně roztřídit (dřevo, kov, textil zvlášť).