Hudební skladatel Leoš Janáček, rodák ze sousedních Hukvald, pravidelně navštěvoval starobylou hospodu U Harabiša, kde viděl, slyšel a zapisoval valašské písně a tance, které mu učarovaly a jak i sám přiznal, položily základ jeho budoucí hudební slávě. (Hospoda není turistům přístupná).
V roce 1895 se kozlovičtí Valaši pod vedením hudebního skladatele Leoše Janáčka zúčastnili s místním rechtorem starým Lužným a mlynářem p. Šmiřákem národopisné výstavy českoslovanské v Praze, kde spolu se Vsetínem zastupovali Valašsko, což byl na tamní dobu obrovský historický i obrozenecký počin. O sto let později se jejich potomci a pokračovatelé – soubor Valašský vojvoda – zúčastnil jako reprezentant České republiky světové výstavy v japonském Aichi. Valašský vojvoda tak s velkým úspěchem dále naplňuje přání velkého skladatele, že dosud žije píseň a tanec, vytrysklé z duše valašského lidu.
Také bývalý Šmiřákův mlýn (nyní areál Na Mlýně) inspiroval Leoše Janáčka ke složení světoznámé opery Její pastorkyňa. V tomto areálu je dnes krásný vesnický skanzen, dokumentující onu valašskou historii dědiny a středisko pohostinství a ubytování. Speciální expozici věnovanou pobytu Leoše Janáčka v Kozlovicích můžeme také nalézt v budově Fojtství.
Fota: Vlastimil Bjaček, Vítězslav Jurečka, Šmíra Print s.r.o., UPL media, org.,